Mehmet Nuri ÇANKAYA
           

 

 Mehmet Nuri ÇANKAYA Kimdir? - Detaylı-Akademik Kariyeri
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü mezunu olup, Yeditepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine MBA ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Yönetim üzerine MBA yapmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde doktora çalışması yapmış olan Çankaya, Yeditepe Üniversitesi'nde Yönetim üzerine İşletme Doktorası yapmıştır. Ayrıca 2002-2007 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde ve 2004-2006 yılları arasında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır.

İş Dünyası Kariyeri
Microsoft'ta Bölge Pazarlama Müdürü olarak çalışmaktadır. Daha öncesinde Microsoft Türkiye'de Windows Pazarlama Grup Müdürü ve Teknoloji Pazarlama Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, Microsoft öncesinde Netron Institute of Technology şirket ortağı olarak şirketi yöneten Çankaya çalışma hayatına 1996'da başlayarak ODTÜ Bilgi İşlem Dairesinde yazılım geliştirici, sistem yöneticisi olarak çalıştıktan sonra sektöründe lider firmalarda SAP R/3 ERP danışmanlığı ve proje yöneticiliği yapmış ve Türkiye'de birçok elektronik ticaret projesini yürütmüş, ardından Multimedia Ltd.'de Şirket Müdürlüğü, Arena Bilgisayar A.Ş.'de e-İş Geliştirme Yöneticiliği görevlerinde bulunmuştur. 2002-2005 Yılları arasında Microsoft Türkiye Akademik Yazılım Geliştiriciler grup liderliği görevinde bulunmuş ve 250.000 kişiye seminer vermiştir. 2003, 2004, 2005 , 2006 yıllarında üstüste dört yıl Microsoft En Değerli Profesyonel Ödülünü vermiştir.

Yazarlık/Konuşmacılık Kariyeri
Yayınlanmış ikisi teknik biri yönetim üzerine toplam üç kitabı bulunmaktadır. ASP.NET, ASP.NET AJAX ve CIO El Kitabı yazarı olan Mehmet Nuri ÇANKAYA aynı zamanda 2000 yılından bu yana Microsoft Türkiye ve nedir?com organizasyonlarında Internet, Elektronik Ticaret, Yönetim ve Yeni Ekonomi konuları üzerine binlerce eğitim, seminer vermiş; birçok konferansta konuşmacı olarak yer almıştır. Halen önemli lansman ve etkinliklerinde konuşmacı olarak görev almakta, birçok uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılmaktadır. Çankaya INETA Derneğinin Türkiye Başkanlığını ve ardından Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Medya Kariyeri
2001 yılında Habertürk TV ardından, 2003 yılı yayın döneminde Türkiye'nin teknoloji televizyonu Technology Channel'da her çarşamba canlı yayında "NET30 - Yazılım" adlı programı hazırlayıp sunarak TV Programı yapan Çankaya aynı zamanda 2002 yılından bu yana BYTE dergisinde köşe yazarlığı yapıyor.